Testimonials

O udziale w programie Prawa Amerykańskiego zdecydowałem jeszcze w wakacje wiedząc, że jest to inny system prawny, który może mi pozwolić znacznie poszerzyć moje prawnicze horyzonty. Chciałem jednak wziąć udział w programie, w którym nie tylko nauczę się sztywnych formułek, ale też będę miał okazję do rozmowy z profesorami, zadania nurtujących mnie pytań i rozwiania wątpliwości co do niektórych zagadnień prawnych – CPA spełniło moje wszelkie oczekiwania.

Najbardziej podobało mi się zaangażowanie profesorów – byli oni otwarci na dyskusję, pytali nas o własne zdanie, bo nie zawsze było tak, że dany case miał tylko jedno prawidłowe rozwiązanie. Przede wszystkim jednak polepszyłem moje zdolności krytycznego myślenia czytając i analizując wiele casów oraz nauczyłem się pisać legal memorandum, które jest bazą do startu prawniczej kariery w USA. 

Warto również zaznaczyć, że przed każdymi zajęciami otrzymywaliśmy kilka casów bądź stron podręcznika, abyśmy zapoznali się z nimi przed danymi zajęciami. Jest to świetna metoda, bo tylko będąc przygotowanym do zajęć możemy z nich „wyciągnąć” jeszcze więcej. Czasami mówi się, że w niektórych wykładach uczestniczy się tylko po to, żeby je zaliczyć – ja miałem dokładnie odwrotnie. Z niecierpliwością czekałem na każde kolejne spotkanie z profesorami i studentami.

Paweł Urzenitzok

Program CPA był dla mnie pierwszym krokiem w kierunku uzyskania tytułu LL.M. w Stanach Zjednoczonych i podejścia do egzaminu adwokackiego w stanie Nowy Jork. Trzy lata po ukończeniu CPA mogę szczerze powiedzieć, że byłem zaskoczony, jak wiele razy wiedza uzyskana podczas programu pomagała mi w pracy w kancelariach za granicą, podczas studiów w USA i w trakcie przygotowań do egzaminu adwokackiego.

Program CPA otworzył mi oczy na to, że system common law nie różni się tak znacząco od systemów prawa cywilnego, jak powszechnie się uważa, a praca wykonywana przez prawników na całym świecie ma wiele wspólnego. Ponadto uważam, że ze względu na wzmagającą się globalizację rynku usług prawniczych przynajmniej podstawowa wiedza o innych systemach prawnych jest potrzebna niezależnie od tego, czy myśli się o wyjeździe za granicę czy nie. Każdy polski prawnik styka się w swojej praktyce z obcymi instytucjami prawnymi, a nawet podstawowa znajomość zasad działania innych systemów pozwala znacznie efektywniej współpracować z zagranicznymi prawnikami i pomaga w codziennej praktyce zawodowej.

CPA to także jedna z okazji poznania sokratejskiego systemu nauczania, który wymaga od studentów przygotowania do zajęć i większego zaangażowania i interakcji z wykładowcami niż podczas typowych zajęć uniwersyteckich w Polsce. Studentów CPA zachęcam do skorzystania z tej możliwości w sposób, który pozwoli im rozwinąć ich umiejętność dyskusji i argumentacji, tak przydatnych w przyszłej karierze zawodowej, poprzez aktywne uczestniczenie w zajęciach. Codzienny kontakt z językiem angielskim odbije się także pozytywnie na samych umiejętnościach językowych uczestników programu, które na dzisiejszym rynku pracy są tak niezbędne młodym prawnikom.

Serdecznie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w programie CPA!

Radosław Nguyen

Studia w Centrum Prawa Amerykańskiego były dla mnie kontynuacją zainteresowań związanych oryginalnie z prawem brytyjskim, które studiowałem wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy CPA otworzyło swoje drzwi na pierwszy rok studentów odczytałem to jako ogromną szansę dla siebie. Nie tylko jeśli chodzi o możliwość wyjazdu i studiów w USA, ale przede wszystkim jako otwarcie się na nowy, jakże inny system prawny. System, który 14 lat później jest już dla mnie codziennością, w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy zacząłem studiować w CPA podchodziłem do tego jako dodatkowego fakultetu – wkrótce jednak okazać się miało, że ta nauka nie tylko zmieniła sposób w jaki patrze na prawo, ale również gdzie to prawo przyszło mi praktykować. Przyjemność słuchania na wykładach CPA najlepszych profesorów z University of Florida spowodowała, że moja ciekawość młodego studenta prawa zmieniła się w pragnienie spróbowania swoich sił w studiach LLM na University of Florida w Gainesville. Rok później poleciałem z grupą pierwszych polskich studentów studiować na Florydzie. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy profesorów prawa amerykańskiego w CPA którzy z niezmaconym spokojem wpajali we mnie zasady prawa amerykańskiego oraz, a moze przede wszystkim Ewy Gmurzyńskiej, która była w stanie otworzyć i z sukcesem prowadzić CPA do dziś dnia.

Moje studia w CPA spełniły dzięki temu dwie przesłanki – rozbudziły zainteresowanie systemem prawnym USA oraz pozwoliły na pogłębienie wiedzy o prawie amerykańskim w ramach LLM in Comparative Law na University of Florida. Teraz patrząc wstecz wiem, że 14 lat temu podjąłem właściwą decyzję, aby zainwestować swój czas w CPA i kursy prawa amerykańskiego, jakie to Centrum oferowało. Była to właściwa decyzja która z czasem pozwoliła mi na otwarcie największej polskiej kancelarii prawnej na Manhattanie. Coś, o czym 14 lat temu nawet nie marzyłem, a co nie byłoby możliwe bez Ewy Gmurzyńskiej i CPA.

Sławek Platta, Esq, plattalaw.com

My participation in CPA Program gave me the ability to look at law from a broader perspective. I feel comfortable in conducting legal analysis and using legal arguments regardless the legal system. My decison to apply to CPA has been crutial to my future professional career. After taking classes with excellent U.S. professors comparative law became my passion. After graduating from CPA I went to the U.S. for an LL.M. Program. I currently work for an international holding where I practice law, mostly in English.

Daria Mitas

The Center for American Law Studies at the University of Warsaw is a great place to broaden horizonts of young lawyers. It gave me the initial understanding of the functioning of the common-law system that has enourmous impact on the practise of law, even in the Continantal Europe. I found it so interesting and stimulating that decided to advance my knoweldge in the USA at the Harvard Law School. CPA was a great opportunity to meet and work with American professors, to get to know their way of learning and motivating students, and to prepare myself for the full-fledged law school in the foreign jurisdiction. I highly recommend it to!

Oktawian Kuc, LL.M. (Harv.)
Instytut Prawa Międzynarodowego
Uniwersytet Warszawski